PDA

View Full Version : Melbourne Pennant Results - Round 1



Mick Pacholli
3rd October 2011, 07:14 PM
Comments


Official Round 1 Saturday Metropolitan Pennant results and ladders

BOWLS VICTORIA METROPOLITAN PENNANT: Rd 1
Henselite Premier Division

ROSAMOND 4-72 Lost to ESSENDON 14-73
N Smith 21 Bt P Loe 16
D Willocks 17 Bt M Flapper 13
S Fowler 18 Lost to A Wilson 20
G Willocks 16 Lost to A Tomkins 24

BUNDOORA RSL 16-81 Bt LALOR 2-61
N McIntyre 20 Bt I Ewing 15
L Aiello 13 Lost to J Aworth 19
M Casey 24 Bt M Lucas 14
G Niclason 24 Bt J Smith 13

MOONEE PONDS 14-82 Bt MELBOURNE 4-72
S Fordham 14 Lost to T Simmons 17
M Jacobsen 19 Lost to B Leighton 24
A Galloway 27 Bt J McCarron 10
B Spurr 22 Bt R Green 21

CLAYTON 9-76 Drew with BURWOOD DISTRICT 9-76
T Wood 25 Bt R Lawrence 20
D Benwell 11 Lost to P Beanland 23
M Wilks 24 Bt D Di Florio 13
B Martin 16 Lost to M Wilson 20

WERRIBEE RSL 11-74 Bt ALTONA 7-74
B Dodd 20 Bt P Dorgan 16
D McKinnon 22 Bt M Rennix 20
B Barker 23 Bt R Morrissey 16
T Curtis 9 Lost to B Coad 22


Ladder after Round 1

Bundoora RSL - 16 (+20)
Moonee Ponds - 14 (+10)
Essendon - 14 (+1)
Werribee RSL - 11
Clayton - 9
Burwood District - 9
Altona - 7
Rosamond - 4 (-1)
Melbourne - 4 (-10)
Lalor 2 (-20)

Div 1 Sec 1: Elsternwick Club 4-63 Montmorency 14-73, Brighton 15-110 Yarraville/Footscray 3-68, Kingsbury 2-74 Bundoora RSL 2 16-103, Eltham 14-83 Fitzroy Victoria 4-78, Essendon 2 18-101 Toorak 0-57.
Div 1 Sec 2: Lalor 2 18-89 Ivanhoe 0-62, Melbourne 2 2-73 Richmond Union 16-78, MCC 16-87 Sunbury 2-73, Altona 2 16-90 Glenroy 2-58, Moonee Valley 18-101 Keilor 0-58.
Div 1 Sec 3: Lilydale 16-79 Hampton 2-73, Burden Park 16-72 Blackburn 2-64, Coatesville 15-87 Berwick 3-65, Mt Waverley 16-87 MCC 2 2-80, Mordialloc 2-77 Cranbourne 16-87.
Div 1 Sec 4: Heathmont 18-106 Mitcham 0-64, Cheltenham 16-80 Mulgrave CC 2-66, Monbulk 0-54 Yarra Glen 18-102, Donvale 16-93 Pakenham 2-78, Croydon 6-73 Mentone 12-87.

Div 2 Sec 1: Yarr/Foots 2 4-71 Werribee RSL 2 14-72, Sunshine RSL 2-66 Williamstown 16-90, Port Melbourne 14-89 Footscray Park 4-68, Sunshine City 18-102 Newport 0-41, Hoppers 2-71 Deer Park 16-90.
Div 2 Sec 2: Craigieburn 16-97 Hoppers 2 2-57, Heidelberg Golf 14-83 Lalor 3 4-70, Broadmeadows 2-57 Strathmore 16-84, West Coburg 16-88 Moonee Ponds 2 2-71, Essendon 3 2-62 Flem/Kens 16-93.
Div 2 Sec 3: City of Heidelberg 16-86 Fairfield 2-55, Hurstbridge 4-64 Kew Heights 14-74, Darebin City 15-82 Greythorn 3-55, Preston/Reservoir 16-99 Kingsbury 2 2-64, Montmorency 2 4-73 East Ivanhoe 14-88,
Div 2 Sec 4: Blackburn 2 4-75 Doncaster 14-82, North Balwyn 16-79 Heathmont 2 2-64, Camberwell Central 2-75 Eastwood Golf 16-93, Ringwood 2-58 Glen Waverley 16-85, Mitcham 2 15-87 Chirnside Park 3-69.
Div 2 Sec 5: Mulgrave CC 2 14-83 Ferntree Gully 4-79, Mooroolbark 18-127 Lilydale 2 0-61, Burwood District 2 18-97 Upwey/Tecoma 0-62, Vermont South 14-92 Ashburton 4-59, Box Hill RSL 2-55 Boronia 16-97.
Div 2 Sec 6: Cranbourne RSL 16-78 Armadale 2-64, Berwick 2 17-93 Mulgrave CC 3 1-75, Glen Waverley 2 4-74 Burden Park 2 14-77, Cranbourne 2 16-89 South Oakleigh 2-72, Noble Park 16-97 Vermont South 2 2-57.
Div 2 Sec 7: Mulgrave CC 4 4-66 Noble Park 2 14-80, Hampton RSL 2-69 Keysborough 16-103, Dandenong Club 17-96 Berwick 3 1-65, Mentone 2 18-86 Edithvale 0-59, Armadale 2 18-105 Bentleigh 0-63.
Div 2 Sec 8: Richmond Union 2 4-78 Caulfield Park 14-82, Melbourne 3 16-77 Middle Park 2-76, MCC 3 16-75 Brighton 2 2-70, St Kilda 14-88 Armadale 3 4-76, Elsternwick Park 4-75 Clayton 2 14-83.

Div 3 Sec 1: Williamstown 2 2-50 Moonee Valley 2 16-94, Sunbury 2 17-99 Rosamond 2 1-59, Altona 3 16-98 Gladstone Park 2-61, Melton 17-103 Altona Sports 1-53, Werribee RSL 3 14-81 Maribyrnong Park 4-74,
Div 3 Sec 2: Lalor 4 16-92 Werribee RSL 4 2-68, Strathmore 2 14-89 Clifton Park 4-69, Glenroy 2 4-62 Sunbury 3 14-74, Keilor 2 15-81 Buckley Park 3-69, Aberfeldie 15-83 West Coburg 2 3-65.
Div 3 Sec 3: Lalor 5 16-96 Montmorency 3 2-68, Bundoora RSL 3 16-86 Alphington 2-64, Fitzroy Victoria 2 2-71 Rosanna 16-86, Whittlesea 16-103 Epping RSL 2-42, Ivanhoe 2 16-84 Eltham 2 2-74.
Div 3 Sec 4: Auburn 14-73 Heatherdale 4-71, Rosanna 2 15-77 Blackburn 3 3-75, Greensborough 15-85 Mooroolbark 2 3-71, Boronia 2 3-64 Burwood District 3 15-79, Doncaster 2 2-67 Ringwood 2 16-78.
Div 3 Sec 5: Heathmont 3 14-79 Doncaster 3 4-74, Yarra Glen 2 18-97 Mitcham 3 0-66, Ashburton 2 Bayswater , Vermont South 3 16-85 Mooroolbark 3 2-76, Heatherdale 2 2-77 Mt Waverley 2 16-78.
Div 3 Sec 6: Keysborough 2 14-87 Waverley Golf 4-76, Berwick 4 4-78 Narre Warren 14-79, Pakenham 2 16-79 Cheltenham 2 2-61, Mt Waverley 3 14-83 Hampton Park 4-73, Clayton 3 14-85 Cranbourne 3 4-74.
Div 3 Sec 7: Parkdale 18-120 Berwick 5 0-63, Cheltenham 3 17-84 Black Rock 1-71, Edithvale 2 16-97 Carrum 2-64, Cranbourne 4 14-79 Coatesville 2 4-78, Hampton 2 18-90 Mentone 3 0-56.
Div 3 Sec 8: Albert Park 16-86 Beaumaris 2-66, Alma 18-88 Elsternwick Club 2 0-61, South Oakleigh 2 2-73 Richmond Union 3 16-96, Chadstone 14-84 Glen Eira McKinnon 4-82, Murrumbeena Park 16-96 St Kilda 2 2-71.

Div 4 Sec 1: Werribee RSL 5 4-82 Sunshine VRI 14-84, Hoppers 3 0-56 Yarr/Foots 3 18-113, St Albans 17-93 Williamstown 3 1-69, Maribyrnong Park 2 16-94.75 Port Melbourne 2 2-69, City of Melbourne 2-64 Melton 2 16-72.
Div 4 Sec 2: Moonee Ponds 3 4-74 Essendon 4 14-79, Doutta Galla 18-97 Fawkner 0-69, Buckley Park 2 18-85 Hoppers 4 0-59, Coburg Moreland 2-72 Altona 4 16-93, Kingsbury 3 0-62 Keilor 3 18-111,
Div 4 Sec 3: Diamond Creek 16-82 Yarra Valley CC 2-74, Thornbury 4-80 Heidelberg Golf 2 14-87, Kew Heights 2 14-79 Ivanhoe 3 4-72, Keilor 4 16-73 Greensborough 2 2-61, Montmorency 4 16-76 Whittlesea 2 2-74,
Div 4 Sec 4: Chirnside Park 2 18-94 Heatherdale 3 0-51, Blackburn 4 14-79 Box Hill RSL 2 4-72, Eastwood Golf 2 16-109 Blackburn North 2-49, Ringwood 3 16-93 Bennettswood 2-72, Ivanhoe 4 2-65 Donvale 2 16-96.
Div 4 Sec 5: Lilydale 3 4-79 Croydon 2 14-88, Bayswater 2 18-116 Blackburn 5 0-46.75, Mooroolbark 4 2-74 Healesville 16-84, Warburton 17-122 Boronia 3 1-48, Ferntree Gully 2 16-96 Mt Waverley 4 2-57.
Div 4 Sec 6: Dandenong RSL Rec 0-55 Mordialloc 2 18-97, Burden Park 3 16-95 Ferntree Gully 3 2-72, Mulgrave CC 5 2-61 Glen Waverley 3 16-72, Edithvale 3 4-73 Ringwood 4 14-86, Waverley Golf 2 4-66 Noble Park 3 14-92.
Div 4 Sec 7: Moorabbin 2-72 Sandringham 16-96, Beaumaris 2 16-118 Coatesville 3 2-60, Armadale 4 16-99 Cheltenham 4 2-58, Bentleigh 2 14-81 Mulgrave CC 6 4-79, Pakenham 3 16-80 Chelsea 2-62.
Div 4 Sec 8: Brighton 3 3-76 Clayton 4 15-93, Richmond Union 4 14-75 Albert Park 2 4-68, Malvern 18-101 Armadale 5 0-45, Toorak 2 4-68 MCC 4 14-79, Caulfield Park 2 14-70 SOC 4-64.

Div 5 Sec 1: Altona 5 0-42 Glenroy 3 18-95, Altona North 14-82 Werribee RSL 6 4-69, Altona Sports 2 14-98 Sunshine RSL 2 4-64, Deer Park 2 2-62 Laverton 16-93, Buckley Park 3 16-100 Sunshine City 2 2-65.
Div 5 Sec 2: Clifton Park 2 14-77 Buckley Park 4 4-64.5, Sunbury 4 4-77 Craigieburn 2 14-91, West Coburg 3 16-73 Bundoora RSL 4 2-68, Whittlesea 3 16-82 Strathmore 3 2-68, Glenroy 4 3-79 Preston/Reservoir 2 15-82.
Div 5 Sec 3: Preston/Reservoir 3 18-111 Kingsbury 4 0-62, Diamond Creek 2 14-101 Lalor 6 4-77, Bundoora RSL 5 16-85 Hurstbridge 2 2-60, Princes Park Carlton 16-85 Darebin City 2 2-62, Templestowe 18-111 Montmorency 5 0-56.
Div 5 Sec 4: Greythorn 2 18-103 Heathmont 4 0-56, Heatherdale 4 14-74 North Balwyn 2 4-72, Mitcham 4 11-79 Eltham 3 7-79, Donvale 3 0-56 Ashburton 3 18-96, Doncaster 4 15-90 Box Hill RSL 3 3-64.
Div 5 Sec 5: Blackburn 6 0-0 Yarra Glen 3 18-15, Upwey/Tecoma 2 18-108 Heatherdale 5 0-50, Heathmont 5 17-106 Bayswater 3 1-53, Box Hill RSL 4 Monbulk 2 , Chirnside Park 3 16-84 Vermont South 4 2-54.
Div 5 Sec 6: Berwick 6 16-95 Dandenong City 2-60, Oakleigh 18-88 Mt Waverley 5 0-53, Glen Waverley 4 16-107 Cranbourne RSL 2 2-60, Boronia 4 12-78 Cheltenham 5 6-74, Cranbourne 5 2-62 Dandenong Club 2 16-86.
Div 5 Sec 7: Narre Warren 2 4-83 Hampton 3 14-87, Dandenong Club 3 14-84 Caulfield Park 3 4-57, Hampton Park 2 18-101 Hampton RSL 2 0-45, Mentone 4 18-103 Waverley Golf 3 0-41.25, Beaumaris 3 16-89 Edithvale 4 2-75.
Div 5 Sec 8: Caulfield Park 4 2-48 Murrumbeena Park 2 16-94, Armadale 6 0-56 Elsternwick Club 3 18-108, Glen Eira McK 2 14-82 Melbourne 4 4-77, St Kilda 3 2-69 MCC 5 16-88, Highett 16-78 Murrumbeena 2-72.

Div 6 Sec 1: Yarr/Foots 4 16-85 City of Melbourne 2 2-66, Footscray Park 2 16-84 Altona 6 2-55, Newport 2 2-65 Melton 3 16-71, Flem/Kens 2 16-88 St Albans 2 2-64.25, Hoppers 5 18-106 Sunshine City 3 0-65.
Div 6 Sec 2: Buckley Park 5 18-104 Aberfeldie 2 0-57, Gladstone Park 2 18-106.75 Moonee Ponds 4 0-51.75, Yarr/Foots 5 10-93 Keilor 5 6-70, Essendon 5 0-60 Broadmeadows 2 18-91, Sunbury 5 14-60.75 Brunswick 4-60.25.
Div 6 Sec 3: East Ivanhoe 2 16-91 Fitzroy Victoria 3 2-56, Heidelberg Golf 3 16-99 Rosanna 3 2-61, Greensborough 3 2-72 City of Heidelberg 2 16-92, Epping RSL 2 2-59 Diamond Creek 3 16-114, Eltham 4 2-75 Bundoora RSL 6 16-87.
Div 6 Sec 4: Rosanna 4 18-118 Croydon 3 0-54, Bennettswood 2 2-74 Lilydale 4 16-85, Burwood District 4 2-75 Kingsbury 5 16-78, North Balwyn 3 17-102 Mooroolbark 5 1-57, Ringwood 5 5-76 Kew Heights 3 13-79.
Div 6 Sec 5: Ferntree Gully 4 16-85 Chirnside Park 4 2-60, Eastwood Golf 3 14-89 Doncaster 5 4-63, Mooroolbark 6 2-64 Glen Waverley 5 16-91, Vermont South 5 16-78 Heathmont 6 2-69, Lilydale 5 5-62 Donvale 4 13-66.
Div 6 Sec 6: Chelsea 2 16-87 Beaumaris 4 2-67, Mulgrave CC 7 17-93 Burden Park 4 1-66, Coatesville 4 1-73 Riversdale Golf 17-85, Cardinia Waters 18-133 Oakleigh 2 0-46, Mordialloc 3 0-73 Chadstone 2 18-89.
Div 6 Sec 7: Burden Park 5 0-57 Keysborough 3 18-118, Glen Eira McK 3 6-70 Parkdale 2 12-86, Edithvale 5 16-98 Pakenham 4 2-60, SOC 2 18-94 Clayton 5 0-59, Sandringham 2 15-91 Cranbourne 6 3-72.
Div 6 Sec 8: Middle Park 2 14-97 Elsternwick Park 2 4-75, Alma 2 16-84 Brighton 4 2-63, MCC 6 18-131 Sandringham 3 0-49, Toorak 3 Hawthorn , Brighton Beach 18-15 St Kilda 4 0-0.
Div 7 Sec 1: Sunshine RSL 3 2-65.5 Hoppers 6 16-90, Williamstown 4 14-71 Werribee RSL 7 4-69, Newport 3 2-68 Altona North 2 16-78, Deer Park 3 2-66 Yarr/Foots 6 16-85, Maribyrnong Park 3 4-57 Port Melbourne 3 14-66.75.
Div 7 Sec 2: Fawkner 2 0-62 Broadmeadows 3 18-82, Keilor 6 14-83 Moonee Valley 3 4-75, Lalor 7 2-69 Glenroy 5 16-71, Craigieburn 3 15-80 West Coburg 4 3-78, Clifton Park 3 16-93 Coburg Moreland 2 2-67.75.
Div 7 Sec 3: Yarra Valley CC 2 15-76.25 Templestowe 2 3-70, Kingsbury 6 0-63 Preston/Reservoir 4 18-90, Strathmore 4 14-82 Greensborough 4 4-48, Hurstbridge 3 16-80.25 Lalor 8 2-61, Bundoora RSL 7 2-70 Whittlesea 4 16-82.
Div 7 Sec 4: Doncaster 6 16-83 Ivanhoe 5 2-63, City of Heidelberg 3 2-61 Auburn 2 16-91, Darebin City 3 16-87 Diamond Creek 4 2-68, Montmorency 6 18-94 Camberwell Central 2 0-63, Donvale 5 3-68 North Balwyn 4 15-73.
Div 7 Sec 5: Blackburn North 2 16-84 Ferntree Gully 5 2-60, Healesville 2 3-67 Ringwood 6 15-84, Ashburton 4 Eastwood Golf 4 , Croydon 4 18-90 Heathmont 7 0-50, Mt Waverley 6 1-61 Warburton 2 17-86.
Div 7 Sec 6: Bye 0-0 Cockatoo 0-0, Bayswater 4 14-91 Yarra Junction 4-75, Monbulk 3 18-15 Boronia 5 0-0, Noble Park 4 2-55 Mulgrave CC 8 16-76, Keysborough 4 16-91 Vermont South 6 2-63.
Div 7 Sec 7: Elsternwick Club 4 16-86 Ashburton 5 2-51, Cheltenham 6 16-75 Elsternwick Park 3 2-62, Willow Lodge 16-88 Narre Warren 3 2-64, Hampton RSL 3 0-0 Hampton Park 3 18-15, Hampton 4 4-69 Murrumbeena 2 14-76.5.
Div 7 Sec 8: St Kilda 5 0-0 Highett 2 18-15, Armadale 7 18-15 Albert Park 3 0-0, Bentleigh 3 14-78 MCC 7 4-75, Malvern 2 18-86 Chadstone 3 0-45.75, Caulfield Park 5 14-81 Richmond Union 5 4-62.5.

Div 8 Sec 1: Werribee RSL 8 4-71 Altona North 3 14-77, Melton 4 18-116 Sunshine RSL 4 0-39.75, Laverton 2 18-126 Hoppers 7 0-34, Altona 7 2.5-68 Yarr/Foots 7 15.5-75, Sunshine VRI 2 Gladstone Park 3 .
Div 8 Sec 2: Moonee Valley 4 18-15 Sunbury 6 0-0, Glenroy 6 16-87 Buckley Park 6 2-56.75, Fitzroy Victoria 4 16-81 Doutta Galla 2 2-54.5, Strathmore 5 4-69 Thornbury 2 14-85.25, Fairfield 2 9-0 Princes Park Carlton 2 9-0.
Div 8 Sec 3: Upwey/Tecoma 3 16-88 Eltham 5 2-52, Doncaster 7 4-70 Alphington 2 14-84, Chirnside Park 5 18-132 Greensborough 5 0-39, Whittlesea 5 16-84 Mooroolbark 7 2-50, Greythorn 3 14-85 Rosanna 5 4-62. Div 8 Sec 4: Heatherdale 6 15-77.25 Mentone 5 3-62.5, Middle Park 3 Moorabbin 2 , Burwood District 5 18-15 Armadale 8 0-0, Melbourne 5 2-60.25 Box Hill RSL 5 16-73, Mitcham 5 18-15 Blackburn North 3 0-0.

Div 9 Sec 1: Bye 0-0 Rosamond 3 0-0, Moonee Ponds 5 0-0 Flem/Kens 3 14-15, Fawkner 3 14-15 Footscray Park 3 0-0, Port Melbourne 4 14-15 Essendon 6 0-0, Brunswick 2 2-36 Clifton Park 4 12-43.
Div 9 Sec 2: Templestowe 3 12-46 Lilydale 6 2-30, Diamond Creek 5 East Ivanhoe 3 , MCC 8 12-45 Doncaster 8 2-30, Richmond Union 6 Bennettswood 3 , North Balwyn 5 14-15 Fitzroy Victoria 5 0-0.
Div 9 Sec 3: Black Rock 2 12-35 Mordialloc 4 2-32.25, Glen Waverley 6 14-79 Dandenong RSL Rec 2 0-20, Parkdale 3 14-64 Glen Eira McK 4 0-20, Murrumbeena Park 3 14-49 Brighton 5 0-16, Mentone 6 0-0 Coatesville 5 14-15.

Div 10 Sec 1: Vermont South 7 2-47 Cranbourne 7 12-48, Keysborough 5 12-49 Bentleigh 4 2-32, Glen Waverley 7 14-52 Dandenong RSL Rec 3 0-26, Hampton 5 0-32 Edithvale 6 14-36, Waverley Golf 4 2-32 Berwick 7 12-38.
Div 10 Sec 2: Bye 0-0 Chirnside Park 6 0-0, Essendon 7 0-28 Doncaster 9 14-43, Boronia 6 14-70 Vermont South 8 0-11, Yarr/Foots 8 12-35 Glen Waverley 8 2-33, Kew Heights 4 14-36 Blackburn 7 0-19.


Great that Rosamond have shown a strong fisrt off the block, just going down to Essendon, they have been cruising in Prem, I hope they can go to the next Level. Also a hearteneing start for Burwood Districts, as one of the two coming up this year one would presume that they were happy enough with the result.

Melbourne Moonee was all down the McCarron rink's 17 shot margin against Adam Galloway.

The local Derby in the far west, Werribee and Altona is an interesting result, can't really say what is happening this year, so many key players have shifted camp, so many that did play Prem now with their Div 1 side, it will be an interesting season for Premier Division.

Watched a fair slice of the Melbourne/RU Div 1 match up at Union Street, When I arrived Tigers were up, and The Dees had had a couple of class skips the ever brilliant Bazza and the Player who used to be Tiger Richards!

Tiger was playing Bear and everything thing was looking ok for RU when Tiger came alive and had a good run picking up a five and a couple of other shots on the run and Swngers rink was bleeding a bit, the other two Richmond rinks were pretty steady, Dono was holding Chett, up, and Nev Rodda's rink were also doing the job on Barry.

With the finish within site, 10 shots down, 10 ends to go, there abouts, Bear's rink reapplied their foot to the pedal and all rinks held their margins, big team effort to win by 5 shots.

Great to see Doutta galla in Div 4 open the season with an awesome win, well done Alby and co...